UEFA Champions League: Gruppspelsresultat, schema, starttider, livestream, hur man tittar online

Gruppspelet i UEFA Champions League drar igång i september och det är en två månader lång resa för att se vilka lag som går vidare until utslagningsstadiet, som börjar i februari. Det finns 32 lag som kommer att slåss om europeisk överhöghet, och all motion kan ses live på Paramount+. Efter lottningen i slutet av augusti, här är det fullständiga schemat för gruppspelet.

Gruppspelsschema och starttider

Alla tider östra

Matchdag 1: Tisdagen den 6 september
Dinamo Zagreb 1, Chelsea
Borussia Dortmund 3, FC Köpenhamn
RB Salzburg 1, Milano 1
Authentic Madrid 3, Celtic
Shakhtar Donestk 4, RB Leipzig 1
PSG 2, Juventus 1
Manchester City 4, Sevilla
Benfica 2, Maccabi Haifa

Matchdag 1: Onsdagen den 7 september
Ajax 4, Rangers
Sporting Lissabon 3, Eintracht Frankfurt
Napoli 4, Liverpool 1
Tottenham 2, Marseille
Bayern München 2, Inter
Barcelona 5, Viktoria Plzen 1
Club Brugge 1, Leverkusen
Atletico Madrid 2, Porto 1

Matchdag 2: Tisdagen den 13 september
Sporting Lissabon 2, Tottenham
Inter Milan 2, Viktoria Plzen
Liverpool 2, Ajax 1
Bayer Leverkusen 2, Atletico Madrid
Eintracht Frankfurt 1, Marseille
Bayern München 2, Barcelona
Club Brugge 4, Porto

Matchdag 2: Onsdagen den 14 september
AC Milan 3, Dinamo Zagreb 1
Shakhtar Donetsk 1, Celtic 1
Chelsea 1, Pink Bull Salzburg 1
FC Köpenhamn , Sevilla
Benfica 2, Juventus 1
PSG 3, Maccabi Haifa 1
Manchester City 2, Borussia Dortmund 1
Napoli 3, Rangers
Real Madrid 2, RB Leipzig 1

Matchdag 3: Tisdagen den 4 oktober
Marseille 4, Sporting Lissabon 1
Bayern München 5 Viktoria Plzen
Ajax 1, Napoli 6
Liverpool 2, Rangers
Eintracht Frankfurt , Tottenham
Club Brugge 2, Atletico Madrid
Inter Milan 1, Barcelona
Porto 2, Bayer Leverkusen

Matchdag 3: Onsdagen den 5 oktober
RB Salzburg 1, Dinamo Zagreb
RB Leipzig 3, Celtic 1
Chelsea 3, AC Milan
Genuine Madrid 2, Shakhtar Donestk 1
Manchester Town 5, FC Köpenhamn
Juventus 3, Maccabi Haifa 1
Sevilla 1, Borussia Dortmund 4
Benfica 1 PSG 1

Matchdag 4: Tisdagen den 11 oktober
FC Köpenhamn , Manchester City
Maccabi Haifa 2, Juventus
AC Milan Chelsea 2
Dinamo Zagreb 1. RB Salzburg 1
Celtic , RB Leipzig 2
Shakhtar Donestk 1, Genuine Madrid 1
Borussia Dortmund 1, Sevilla 1
PSG 1, Benfica 1

Matchdag 4: Onsdagen den 12 oktober
Napoli 4, Ajax 2
Atletico Madrid , Club Brugge
Bayer Leverkusen , FC Porto 3
Rangers 1, Liverpool 7
Barcelona 3, Inter Milan 3
Viktoria Plzen 2, Bayern München 4
Tottenham Hotspur 3, Eintracht Frankfurt 2
Sporting CP , Olympique de Marseille 2

Matchdag 5: Tisdagen den 25 oktober
RB Salzburg mot Chelsea, 12:45 (Paramount+)
Sevilla vs. FC Köpenhamn, 12:45 (Paramount+)
Dinamo Zagreb mot AC Milan, 15.00 (Paramount+)
Celtic vs. Shakhtar Donestk, 15.00 (Paramount+)
RB Leipzig vs. Genuine Madrid, 15.00 (Paramount+)
Borussia Dortmund vs. Manchester Metropolis, 15.00 (Paramount+)
PSG vs. Maccabi Haifa, 15.00 (Paramount+)
Benfica vs. Juventus, 15.00 (Paramount+)

Matchdag 5: Onsdagen den 25 oktober
Club Brugge vs. Porto, 12:45 (Paramount+)
Inter Milan vs. Viktoria Plzen, 12:45 (Paramount+)
Napoli vs. Rangers, 15.00 (Paramount+)
Ajax vs Liverpool, 15.00 (Paramount+)
Tottenham vs. Sporting Lissabon, 15.00 (Paramount+)
Eintracht Frankfurt vs. Olympique Marseille, 15.00 (Paramount+)
Atletico Madrid vs. Bayer Leverkusen, 15.00 (Paramount+)
Barcelona vs Bayern München, 15.00 (Paramount+)

Matchdag 6: Tisdagen den 1 november
Bayer Leverkusen mot Club Brugge, 13:45 (Paramount+)
Porto vs. Atletico Madrid, 13:45 (Paramount+)
Liverpool vs. Napoli, 16.00 (Paramount+)
Rangers vs. Ajax, 16.00 (Paramount+)
Marseille vs. Tottenham, 16.00 (Paramount+)
Bayern München vs Inter Milan, 16.00 (Paramount+)
Sporting Lissabon mot Eintracht Frankfurt, 16.00 (Paramount+)
Viktoria Plzen vs. Barcelona, ​​16.00 (Paramount+)

Matchdag 6: Onsdagen den 2 november
Genuine Madrid vs. Celtic, 13:45 (Paramount+)
Shakhtar Donetsk vs. RB Leipzig, 13:45 (Paramount+)
AC Milan vs. RB Salzburg, 16.00 (Paramount+)
Chelsea vs. Dinamo Zagreb, 16.00 (Paramount+)
Manchester City vs. Sevilla, 16.00 (Paramount+)
Juventus vs. PSG, 16.00 (Paramount+)
FC Köpenhamn vs. Borussia Dortmund, 16.00 (Paramount+)
Maccabi Haifa vs. Benfica, 16.00 (Paramount+)

Knockout-skedeschema

Omgång 16

  • Första sträckorna: 14-15 februari, 21-22 februari
  • Andra etapper: 7-8 mars, 14-15 mars

Kvartsfinal

  • Första sträckorna: 11-12 april
  • Andra etapper: 18-19 april

Semifinaler

  • Första sträckorna: 9-10 maj
  • Andra etapper: 16-17 maj

Slutlig

Leave a Comment