Dlaczego Neymar jest w sądzie? PSG i brazylijska gwiazda rozpoczynają proces sądowy w Barcelonie pod zarzutami sięgającymi 2013 roku

Obrazy Getty

Zaledwie kilka godzin po zdobyciu jedynego gola, gdy Paris Saint-Germain pokonał zaciekłych rywali Olympique Marsylia 1: w niedzielnym meczu Ligue 1 w Le Classique, Neymar był w poniedziałek w sądzie w Barcelonie. Brazylijski reprezentant pojawił się w Barcelonie wraz z ośmioma innymi, aby zmierzyć się z oskarżeniami o oszustwa i korupcję, które sięgają 2013 roku i jego przeprowadzki z Santos do katalońskich gigantów. Neymar, według Reutersa, spędził kilka godzin w sądzie, zanim został usprawiedliwiony na resztę dnia po przybyciu z Paryża we wczesnych godzinach po swoich bohaterskich dokonaniach w Parc des Princes.

Podsumowujemy sytuację i wyjaśniamy, dlaczego 30-latek jest badany.

Dlaczego Neymar jest w sądzie?

Brazylijska firma inwestycyjna DIS była właścicielem 40% praw Neymara, gdy był graczem Santos. DIS twierdzi, że jego przeprowadzka z Brazylii do Barcelony została niewłaściwie oceniona i zaniżona. DIS wnosi oskarżenie przeciwko niemu, a Neymar jest wymienionym z nazwiska oskarżonym obok swoich rodziców, byłych prezydentów Barcelony Sandro Rosella i Josepa Marii Bartomeu, a także przedstawicieli obu klubów i prezydenta Santos Odilio Rodrigues. Reuters donosi, że cała dziewiątka zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.

Czy Neymar może zostać ukarany?

Skarżący DIS powiedział, że domaga się pięcioletniego więzienia dla Neymara w zeszły czwartek. Hiszpańscy prokuratorzy czekają na dwa lata więzienia z grzywną w wysokości 9,8 miliona dolarów dla gracza i pięcioletnią kadencję dla prezydenta Barcelony Rosella w momencie przybycia Neymara na Camp Nou w 2013 roku. Rosell zrezygnował ze stanowiska, gdy pierwszy śledztwo zostało potwierdzone, a ojciec Neymara rzekomo przechował znaczną kwotę powyżej oficjalnie zadeklarowanej opłaty za transfer.

Jak długo to może się ciągnąć?

Biorąc pod uwagę, że Neymar ma zeznawać w 10 piątek, czyli tego samego dnia, w którym jego obecny klub PSG zagra na wyjeździe z AC Ajaccio na francuskiej Korsyce w Ligue 1, co najmniej wykroczy poza ten tydzień. Trudno sobie wyobrazić, że jakikolwiek wyrok zostanie wydany natychmiast i wtedy prawie na pewno będzie proces odwoławczy. Prawdopodobne szacunki są takie, że mówimy o miesiącach, a nie dniach i tygodniach – być może dłużej, biorąc pod uwagę, że jest to sporny temat od 2014 roku.

Czy Neymar pójdzie do więzienia?

Zarzuty przeciwko Neymarowi i pozostałym oskarżonym są poważne, ale to dopiero początek. Trzeba by sobie wyobrazić, że zostanie osiągnięty pewien kompromis, w ramach którego DIS zostanie zrekompensowany, a Neymar uniknie więzienia, ale to zależy od tego, jak rozwiną się wydarzenia na sądzie w Barcelonie w tym tygodniu i później. Ponadto to ojciec Neymara podobno najbardziej skorzystał na tej transakcji, a nie sam Neymar.

Leave a Comment